Fotoğrafçılık Dersleri - Ekipmanlar ve Kullanım Yöntemleri

Kürşat Karabulut © 2012-2013

Rangefinder nedir? Rangefinder-DSLR fotoğraf makinası farkları :

 

Rangefinder kelime anlamı olarak telemetre demek olup, ayna sistemi olmayan kompakt makinalara denir. Biz burada ucuz olanlardan ziyade kaliteli olanları karşılaştıracağız. Günümüzde kaliteli rangefinderlar azaldığı için fiyatları da yükseldi. Çıktığı tarihten bu yana halen tek popüler, kaliteli ve pahalı olan marka Leica.

Leica M9, rangefinder karşılaştırma.

 

Rangefinderların avantajları :

 

Ayna sistemi yoktur, bu yüzden çekimlerinizde ayna yüzünden oluşacak titreşim problemi yoktur.

 

Yine ayna sistemi olmadığı için sensör ve lens araındaki mesafe çok kısadır ve bu yüzden lensten alınacak keskinlik çok daha fazladır. SLR'nin aksine bozulma (distortion) en az seviyededir. SLR makinalarda bu mesafe uzamakta ve ışığı düzgün olarak sensöre iletmek zorlaşmaktadır. Bu sebepten Leica 39mm lens çapı kullanırken profesyonel SLR lensler 77mm çapındadır. Yani sensöre yakın olan lenslerin çok büyük olmasına gerek yoktur.

 

SLR makinalara göre ultra ultra geniş açı lensleri kullanma imkanı daha fazladır. Nikon/Canon gibi makinalarda ise bu lensler çok yüksek fiyatlara satılmakta ve sonuçları karşılaştırıldığında rangefinderlar yine çok daha çarpık (distorted) ve kenarlara doğru bulanıklaşan veya kararan (vignetting) sonuçlar vermektedir.

 

Rangefinderlar çok daha hafif ve küçüktür.

 

Rangefinderlar çok daha sessiz çalışır. Sokak fotoğrafçıları için boyutu dışında bir avantaj daha!

 

SLR makinalarda deklanşöre basınca ayna kalktığı için görüntü bir anlık da olsa kaybolur. Rangefinderlarda bu sorun yoktur ve pozlama süresi 1/10 sn gibi bir zaman olsa bile o andaki olayı kaçırmazsınız. Bununla birlikte deklanşör gecikmesi olmadığı için de düğmeye bastığınız andaki görüntüyü mutlaka yakalarsınız.

 

SLR kameralar manuel modda veya az ışıkta odaklama problei yaratırlar. Rangefinderlarda vizörde iki farklı görüntü görürsünüz, odak ayarı yaptıkca bunlar üst üste biner ve mükemmel odaklamayı sağlamış olursunuz. Çok karanlık ortamlarda SLR makinalar ile odaklama yapmak imkansıza yakındır ve deneme yanılmayla yapılabilir.

 

Rangefinderların dezavantajları :

 

Rangefinder ile ayna yardımıyla lensin içinden bakmazsınız. Bunun yerine vizörü kullanırsınız. Vizör ve lensin birbirinden bağımsız olması geniş açılarda çok önemli olmasa da telefoto lenslerde ikisinin arasındaki açı daha büyük farklara neden olacağı için sizi zora sokabilir. Son resmi görmeden ne çektiğinizi bilemezsiniz.

 

Vizörden bakarak resim çekeceğiniz için son resmi görmeden alan derinliğini bilemezsiniz.

 

Çok da dezavantaj sayılmasa da balık gözü gibi genelde amatörlerin istediği lensleri bulmalazsınız.

 

Makro çekim için lens bulamazsınız. Genelde en yakın odaklama mesafeniz 60cm.-1m. arasında kalır.

 

Lens aldığında lense göre yetkili servise ayar yaptırmanız gerekir. Makinayı kullanırken de birkaç yılda bir ayar yapılması gerekebilir.

 

Vizörden baktığınız için fotoğrafta oluşabilecek ışık harelerini (ghosting-flaring) ancak sonradan görebilirsiniz..

 

Telefoto lensler için, spor ve hareketli çekimler için SLR'ler daha iyidir.

 

Tweet