Fotoğrafçılık Dersleri - Çekim Teknikleri ve İpuçları

Kürşat Karabulut © 2012-2013

Fotoğraf makinası nasıl temizlenir? Sensör ve lens nasıl temizlenmeli?

 

Bu konuya birçoğumuzun; makina, lens ve sensör temizliği konusunda saplantılı olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum. Çekim sonrasında makinamızı kontrol ettiğimizde lense yapışmış tozlar, parmak izi görebiliriz. Hatta açık havada lens değiştiriyorsak makinanın içine girmiş tozlar bile görebiliriz.

 

Dikkat etmemiz gereken hususlar :

 

 1. Temizlemeden önce kirletmemeye gayret edin. Açık alanda, özellikle de rüzgarlı havalarda lens değiştirmemeye çalışın.

 2. İlla lens değiştirmeniz gerekiyorsa, rüzgarı kesecek şekilde, örneğin çanta veya kıyafetinizin içinde değiştirmeye çalışın. Bir lensi çıkardıktan sonra hemen diğer lensi takın ve sensörün kirlenme ihtimalini en aza düşürün.

 3. Makinanızı kullanmadığınız zamanlarda lens kapağını kapalı tutun.

 4. Lensi çizme ihtimalinden korkuyorsanız "UV filtre" ya da "Şeffaf filtre" kullanın.

 5. Parasoleyi takılı bulundurmak da lensin çizilmesi veya kırılması ihtimalini azaltır.

 6. Lens veya filtre üzerindeki tozları öncelikle hava ile temizlemeye çalışın. Bir hava pompası kullanabilir ya da üfleyebilirsiniz. Üflerken dudağınızın kuru olmasına ve tükürüğünüzü üflememeye dikkat edin.

 7. Hava pombası ile gitmeyen tozlar genellikle ince kıllı temizleme fırçaları ile gider. Fırça yardımıyla bu tozlardan kurtulabilirsiniz.

 8. Hava ve fırça ile gitmeyen tozları fiber bezle silebilirsiniz. Daha sert bir bez veya kıyafeterimizle silmeye çalışırsak lensi /filtreyi çizebiliriz.

 9. Silerken sadece 1 istikamette ve 1 kez bezle geçmek tozlar için çoğu zaman yeterlidir.

 10. Parmak izi ve yağ gibi inatçı izler daha çok uğraştırır. Bu izleri silerken herhengi bir elektronik eşya mağazasında satılan temizleme losyonlarını kullanabilirsiniz. Losyonu çok fazla kullanırsanız bunu temizlemek de işinizi zorlaştırır.

 11. Fiber bezin bir kısmına az miktarda losyon sıktıktan sonra fazla zorlamadan tek istikamette hareketle önce losyonu yayın. Sonra da bezin kuru tarafıyla bu losyonu kurulayın.

 12. Sensörü zorda kalmadıkça temizlemeyin. Sensörü temizlemeye çalışmak, sensörü daha çok kirletir.

 13. Açık rekli bir karton veya duvarın fotoğrafını çekin. Herhangi bir siyah benek görüyorsanız lensi kontrol edin.

 14. Lensin iki kapağını da açığ biruçtan ışık tutarak kontrol edebilirsiniz.

 15. Eğer toz lensin içindeyse ya servise verip ücret karşılığında lensi temizletebilir ya da çekim sonrasında Photoshop ile "Spot healing brush" kullanarak bu benekleri temizleyebilirsiniz.

 16. Lenste sorun yoksa sorun sensörde olabilir. Ben sensörü kendi kendinize açıp temizlemenizi önermem. Daha çok kirletebilirsiniz.

 17. Makinanızın sensör temizleme özelliği varsa bunu kullanın. Bunu da sadeceer çekim sonrası gereksiz yere bu işlemi yapmayın.

 18. Makinanızın sensör temizleme özelliği yoksa yine bu işlemi yetkili servise yaptırın.

 19. Yetkili servise para vermem diyorsanız, tamamen tozsuz bir masanın üzerinde (mutfak/banyo olabilir) sensörü makinanızın menüsünden aynayı kaldırarak ve sadece hava kullanarak temizleyebilirsiniz.

 20. Temizliğin yanı sıra makinanızı veya lensi nemli bırakmamanız da önemli. Uzun süre nemli kalan ekipmanlarda mantar oluşabilir. Bu yüzden ekipmanınızaı kuru ve serin yerlerde tutun.

 

Tweet