Fotoğrafçılık Dersleri - Terimler ve Kısaltmalar

Kürşat Karabulut © 2012-2013

Altın oran fotoğraf nedir? Fotoğrafta altın oranın etkisi :

 

Kompozisyon oluştururken basit bir şekilde uygulayarak dengeli ve göze hitap eden bir kadraj oluşturmamızı sağlar. Altın oran, matematikten mimariye kadar her alanda kullanılır. Hatta insanlada yüz güzelliğinin bile bu orana bağlı olduğu söylenilir.

 

Matemetikteki Fibonacci sayıları altın orana örnektir. (0,1,1,2,3,5,8,13,21,34,55....) Her sayı kendisinden önceki iki sayının toplamına eşittir. Aynı zamanda bir sayıyı bir önceki sayıya bölünce 1,61... gibi bir sayı çıkar. Bu sayı altın orandır.

 

Fotoğrafçılık için kısaca özetlemek gerekirse kadrajımızı dikey ve yatay olarak 3 eşit parçaya hayali olarak böleriz. Kadrajımızdaki ilgi noktasını bu oluşan yeni bölümlerin birinin ortasına varsa diğer önemli unsuru diğer noktaya yerleştirerek kolay anlaşılır estetik bir fotoğraf elde edebiliriz. Bu teknik fotoğrafçılığın kabul görmüş ve genel olarak uygulanan tekniklerinden biridir.

 

 altın oran

Yukarıdaki görüntüden pozlama yaparken faydalanılabilir. Her fotoğrafta bunu yapmaya çalışmak yanlış bir yaklaşım olacaktır fakat bazen oldukça iyi sonuç vermektedir. Hatta sık gördüğünüz aşağıdan çekilmiş merdiven resimlerinin çoğu bu kurala uyarak çekilmiştir.

 

Bununla birlikte son yıllarda körü körüne altın orana uyan ve başka hiçbir şeyi önemsemeyen fotoğraflara antipati duyan bir kitle de oluşmuştur.deniz kabuğu altın oranı

Kesiti alınmış deniz kabuğunu altın orana doğadan bir örnek olarak verebiliriz. Kabuk büyüse de oran aynı kalmaktadır.

 

Tweet